کود NPK چیست و چرا برای رشد گیاه حیاتی است؟ خبرآنلاین

نکته قابل ذکر درکود دهی باغاتاین می باشد که کل نیاز گیاه توسط کود حیوانی برطرف نشده و این فقدان می بایست به وس

توسط HEKAYATFARDAYEEMAAA در 1 دی 1401
نکته قابل ذکر درکود دهی باغاتاین می باشد که کل نیاز گیاه توسط کود حیوانی برطرف نشده و این فقدان می بایست به وسیله کودهای شیمیایی برطرف گردد. به کارگیری ازکودهای شیمیاییبه تنهایی حاصلخیزی خاک را از فی مابین برده وخاک دیگر موقعیت اسفنجی نخواهد داشت و شرایط جذب در خاک نیز مختل می شود. مقدار استعمال از کودهای شیمیایی و حیوانی گزینه نیاز برای هر درخت باید بوسیله کارشناسان مربوطه انتخاب گردد. برخی مواقع کودها بر مبنای طبیعی (ارگانیک) و شیمیایی (غیر ارگانیک) بودن جور بندی می‌شوند. کودهای طبیعی یا ارگانیک در اصل گیاهان بازیافت شده می باشند یا از فضولات حیوانات تشکیل شده اند. به کودهای غیرارگانیک کود شیمیایی می گویند به این خاطر که جهت فراهم سازی آن ها پروسه های شیمیایی شکل می گیرد. نانو کود‌های ماکرو در واقع آن مدل از کود‌هایی میباشند که به شدت برای پرورش و همچنین ارتقا میزان مرغوب بودن محصولات کارآمد هستند. از مواد مغذی ماکرو که در این نانوذرات قرار می‌گیرند می‌توانیم به نیتروژن، پتاسیم و فسفر اشاره کنیم. دسته‌بندی نشده توجه به ترتيب طولانی تر كردن مواد به تانكر سم پاشي بسيار حساس میباشد و بايد بر پایه ترتيبي باشد كه در برچسب سموم يا كود به آن اشاره شده است. در برخي مورد ها اينكه مواد از نظر فيزيكي سازگار هستند يا خير بستگي به ترتيب حل كردن آن ها در تانكر سم خواهد داشت. يك غلط در ترتيب اختلاط ممكن میباشد سبب به انحلال ناقص و نيز مانع پخش يكنواخت سم درمخزن سم پاشي شود. در رویش رویشی گیاه موثر میباشد ولی اعتنا داشته باشید ازدیاد کود ازت موجب کاهش پرورش زایشی گیاه و ریزش گل می شود. • یکی دیگر از فواید به کارگیری از کودهای ارگانیک همین هست که شما می توانید کود ارگانیک را باکمپوستمنابع ارزان ارزش تهیه کنید. •خاکبرگکه از پوسیده شدن موادی مانند برگ و دمبرگ درختان، چمن های قیچی شده و غیره حاصل می شود.

موارد کاربرد کود زیستی

حتی ممکن میباشد کود شیمیایی را به گیاهان خود بیشتر نموده اید البته ترکیبات آن چندان کار کشته نبوده باشد. گیاهان همین موجودات زنده زیبا و سبز، بسیار حیاتی هستند و بایستی حواسمان به آن ها باشد براین اساس دانستن همین موضوع که کود شیمیایی از چی درست میشه برای کسانی که به گل و گیاه خود با می دهد کمک شایانی در محافظت از آنان می کند. گلهایی که در که از آن‌ها داریم نگه داری می نماییم باید تمام نیازهای آن‌ها را تامین نماییم اما قبل از هر چیزی چنانچه بدانیم کود شیمیایی چیست و از چی درست میشه به جهت پرورش گیاهان ما تاثیر خوبی دارند. "نظارتی بر میزان مصرف کودهای مصرفی در اراضی نمی­شود و ما هم اطلاع از نظر مقدار تجمع عناصر در سبزی نداریم و بیش­تر عملکرد را در لحاظ می­گیریم". اصلی ترین ماده کود حیوانی ماده آلی می باشد که در کودهای بسیار پوسیده همین ماده به مقدار یه خرده وجود دارااست و کارایی حتمی را ندارد. از گذشته‌های مضاعف بدور کشاورزان دریافتند درجایی ‌که فضولات حیواناتی مثل اسب، گاو، گوسفند و مرغ وجود دارد، گیاه پرورش بهتر و بیشتری دارد و از آن به آنگاه همواره از کود حیوانی جهت پرورش گیاهان استفاده‌شده است.
  • در حالی که گیاهان کربن را از جو زمین دریافت می نمایند و هیدروژن و اکسیژن را از آب می گیرند، در جذب بقیه موادسازنده غذایی مستضعف خاک میباشند و به همین برهان همین نیاز را بایستی از نحوه کود برای گیاهان برآورده کرد.
  • کلیه دستمزد مادی و معنوی این سایت وابسته به کمپانی بازرگانی کم یاب تجارت تات می باشد.
  • برای تشخیص نیازهای تغذی های گیاهان، آنان را در محلول های مغذّی رویش می دهند.
  • مولیبدن به وسیله ریشه گیاهان جذب می شود و به میزان خیلی کم موردنیاز است.
  • در آیتم مصرف کود زیستی ازتوبارور-۱ می بایست به همین شکل فعالیت کرد که در صورتی که کود اوره یا کودهای ازته شیمیایی دیگر در چند سطح استفاده می‌شوند، تراز اولیه را نباید نصف کرد که تا دوران فعال شدن کودهای زیستی، گیاه از کود شیمیایی ازته استفاده نماید.
حال در صورتی که یک کود کل این عناصر را به مقدار متناسب در خویش دارا باشد، کود کامل نامیده می شود. آیا میدانید چرا گیاهان نیاز به کود دارا‌هستند ؟ به طور معمول به جهت رشد محصولات کشاورزی سلامت کشاورزان باید از سلامت خاک زمین مورد نظرشان، اطمینان حاصل کنند. بهتر است بدانید؛ زمانی که محصولات زراعی و کشاورزی برداشت می‌شوند، مواد مغذی حیاتی نیز از خاک خارج می‌آیند چون تمام مواد مغذی توسط گیاهان استعمال شده‌اند. به همین ادله اگر خاک از نحوه کوددهی حیاتی مواد مغذی تغذیه نشود؛ به مرور زمانه بازدهی محصولات خیلی کاهش می‌یابد. همچنین می‌توانید برای اهداف مختلفی اعم از گلدهی بیشتر، باردهی بیشتر و حتی بالا بردن کیفیت ریشه‌ها و ساقه‌های گیاهان و درختان میوه هم از این کود خوب استعمال کنید.

مضررات مصرف کود شیمیایی

یکی از علائمی که به شما نشان می دهد گیاهتان مهم فقدان نیتروژن مواجه است، تغییر و تحول رنگ برگ هاست. در رخ بازدید همین نماد خوب تر می باشد به گیاه کود NPK کلیدی % نیتروژن بالا بدهید. اما از قرن بیستم، کودهای معدنی برای تأمین نیازهای غذایی جمعیت رو به پرورش عالم واجب می باشد. میزان مواد مغذی در کود های آلی متعدد و با غلظت زیاد کمتری از کود های معدنی است. گیاهان به جهت این‌که بتوانند رویش عالی داشته و مقاوم باشند و محصولات اصلی میزان مرغوب بودن را در اختیار شما قرار دهند، به مواد معدنی و مغذی نیاز دارا هستند که اکثر اوقات همین مواد را از خاک تأمین می‌کنند. کود سولفات آمونیوم کودی است اسیدزا و دومنظوره که اصلی 20 درصد نیتروژن و 24 % گوگرد می‌باشد. کود سولفات آمونیوم یکی از از محصولات فرعی صنعت های کک سازی هم می کود درختان باشد. مصرف این کود به جهت برنج و هم برای بیشتر محصولات زراعی در خاک های آهکی و قلیایی و در بخشها خشک و نیمه خشک جمهوری اسلامی ایران به ویژه فضای سبز میوه زیاد اثر گذار است.

زمان استعمال از کود ها:

پتاسیم موجود در محلول خاک در حالا تعادل می باشد و ذخیره پتاسیم خاک به حساب می آید و درصورتیکه که شدت تثبیت بالا برود باید پتاسیم را به شکل نواری و پیش از کاشت در خاک گذاشت. حیاتی استعمال از کودهای شیمیایی در زمین های کشاورزی چیست؟ کودهای شیمیایی از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان تشکیل شده هست که ترکیبات آن در آزمایشگاه یا این که پالایشگاه به دست می آید. در تعدادی سال پیش خبری از همین جور کودها فقدان و برای به دست داخل شدن محصولات کشاورزی از کودهای ارگانیک به کارگیری می کردند.

کشت آلوورا در گلخانه...

توت فرنگی یکی‌ از میوه های ریز می باشد که به جهت داشتن بو و طعم خاص، به عنوان مرجع لطف از ویتامین ث و عنصرها معدنی مثل پتاسیم مهم طرفدارن زیادی است. درود باتشکر از مطالب خوبتون لطفانوع و میزان و مقدار کود واجب به جهت هر هکتار زمین که از شوری رنج می پیروزی را هدایت بفرمایید . اهمیت این کار میزان قابل توجهی از نمک اضافی خاک اهمیت آب حل شده و خارج می شود. رویش رویشی به مدت طولانی ادامه یافته و در عاقبت گیاه مقاومت خود را به سرمای زمستانه از دست می دهد.

گیاهان دارویی مناسب اقلیم فارس...

در واقع اساسی استعمال کردن از کود معدنی؛ قدرت جذب مواد غذایی به وسیله گیاهان افزایش پیدا می کند و فرایند پرورش آن، حساس مشکلات کم‌تری روبرو خواهند شد. کودهای معدنی علاوه بر تأثیر گذاشتن بر فرایند رویش گیاهان؛ ساختار خاک را نیز بهبود می‌بخشند و کمک می‌کنند، خاک حاصلخیزتر شود. یکی از دیگر از نیازهای کلیدی گیاهان؛ پتاسیم میباشد که برای همه‌ محصولات کشاورزی ضروری است. پتاسیم مقدار آب و رشد گیاه را به صورت ویژه‌ای تهیه می کند و مقدار برداشت، اندازه، میزان مرغوب بودن و آب میوه‌ها را هم ارتقاء می‌دهد. به خواسته استعمال از کود شیمیایی، اعتنا به مقدار و بهترین زمانه مصرف، دسته کود مصرف و طریق کوددهی فراوان حساس میباشد و تاثیر بسزایی در تولید فرآورده خواهد داشت. مباحث گروهی یا گروه متمرکز یک جلسه گروهی نیمه ساختاری است که به­وسیله رهبر تیم ساماندهی و در شرایطی غیررسمی به هدف گردآوری داده ها در گزینه عنوانی خاص، برگزار می‌شود. یک عدد از فرضیات مبنا در همین شیوه همین می باشد که اشخاص منابع پرارزش اطلاعات میباشند و قادرند که احساسات و رفتارهای خویش را توصیف نمایند. فرضیه کود کشاورزی زمینه‌ای دیگر در به کارگیری از گروه متمرکز این هست که پویایی گروه می‌تواند افراد را به توصیف دیدگاه‌های خود، به شکلی که در یک مذاکره شخصی کم­تر اتفاق می‌افتد، تشویق کنند . این پژوهش بر بر روی یک مجموعه از سبزی­کاران شهرستان بوکان (استان آذربایجان غربی) و در قالب 5 عصر بحث متمرکز گروهی رخ گرفت.

قیمت امروز تورهای مسافرتی داخلی و خارجی از آژانس‌های مسافرتی معتبر

کودهای ارگانیک از گونه های مواد گیاهی و حیوانی ایجاد می شوند و فرآیند تولید فراوان سالم‌تری در مقایسه حساس کودهای شیمیایی دارند. ارزیابی های زیادی نشان داده میباشد که برای مثال محلول پاشیکودهای شیمیاییاورهبا نسبت %۱در باغات مرکبات منجر افزایش کارایی در مقایسه اساسی تیمار شاهد معنا داری بوده است. همچنین محلول پاشیکودهای شیمیاییاورهدر مزارع برنج کلیدی نسبت %۲ سبب ارتقاء معنا دار کارایی گردیده است. امروز تمامی کشاورزان و باغداران جهت تقویت و تغذیه گیاهان یا این که فضای سبز خویش از کودهای متفاوتی به کار گیری مینمایند و حساس امداد آنها می‌توانند مواد ضروری و فقدان غذائی گیاهان را به‌خوبی تامین نمایند. کودهایی که در بازار موجود میباشند به ۳ مدل کودهای زینتی، شیمیایی و همین‌طور آلی تقسیم می‌شوند. کودهای شیمیایی به‌خاطر اینکه مصرف آنها نسبت‌ به کودهای دیگر زیاد آسان‌تر است، بخش اعظمی از افراد ترجیح ارائه می کنند که برای تقویت گیاهان خویش بیشتر از همین نوع کود به کارگیری نمایند.

بهترین کود محرک رشد

کشاورزی ارگانیک کلیدی اکولوژی هماهنگ می باشد و منجر تثبیت بافت خاک، حفظ چرخه آب، چرخه کربن، چرخه مواد غذایی و آلودگی کمتر زمین و آب شرب است. کشاورزی ارگانیک هم در نگهداری تنوع زیستی امداد زیادی می کند و هم از تنوع زیستی استفاده می‌کند. در سطح ها اکوسیستم محافظت منابع طبیعی در بخشها کشاورزی ارگانیک کود گیاهان و نبود مواد شیمیایی سبب ساز نگهداری حیات وحش می‌گردد. استفاده از فرآوده های تصحیح شده ژنتیکی (تراریخته) در کشاورزی ارگانیک مجاز نیست، زیرا اثرات محصول های تصحیح شده ژنتیکی هنوز بخوبی شناخته نشده اند و گیاهان تراریخته ژنتیکی خطرات اکثری را به جهت گوشه و کنار زیست به ملازم دارند. PH خاک اطراف دانه کود اوره به علت تشکیل کربنات آمونیوم ممکن هست به 8 یا این که بیشتر از آن ارتقاء یابد. اهمیت برداشت محصول از مزارع از هر هکتار 15 تا 200 کیلوگرم نیتروژن از خاک بیرون می‌شود. و این دامنه نوسان تا حدود زیادی بستگی به بقایای گیاهی دارد که در خاک باقی می‌ماند. بررسی های انجام شده نشان می دهد یک هکتار مزرعه گندم حساس میانگین عملکرد 5 تن در هکتار، به طور میانگین 75 کیلوگرم نیتروژن از خاک بیرون می نماید و این مقدار در صورتی که کاه و کلش فرآورده هم عده آوری شود تا 120 کیلوگرم در هکتار ارتقاء خواهد یافت. باید به خاطر داشت که بعضی آنیونها مانند فسفات و سولفات بیش از نیترات جذب خاک شده و نیترات اضافی بر مصرف و جذب گیاه در معرض آبشویی و آب باران یا آبیاری است. 30 تا 50 % از عملکرد مزارع و باغ‌ها به مصرف مواد کودی متعلق است.
آخرین مطالب