به طور کلی دستگاه های موجود در قیمت میلگرد نورد میلگرد موارد زیر را شامل می شوند

اجاق گاز از پیش گرم شده برای شمش های آشپزی
رول کوره برای انتقال شمش به مرحله قایقرانی است
قالب زدن: برای نورد و کاهش ابعاد شمش
رولت های روتینگ برای انتقال مواد به پهلو هستند
قیچی قیمت میلگرد
شانه های بسته بندی
روش تولید میلگرد
خنک کننده (نورد سرد)

خط تولید میلگرد دستی

نورد سرد یا نورد یک روش قدیمی برای تولید قیمت میلگرد آرماتور با مقاومت بالا در دمای پایین تر از تبلور مجدد است. این فرآیند باعث شکسته شدن و تغییر ساختار بلور ماده می شود ، به عبارت دیگر باعث ایجاد ناهنجاری در ساختار بلوری می شود و این ناهنجاری به طرز چشمگیری بر قدرت و شکل پذیری عملکرد تأثیر می گذارد. قیمت میلگرد آرماتورهای تولید شده از این طریق دارای منطقه عملکردی نیستند و از فولاد سخت تر برخوردار هستند. اگرچه این روش باعث افزایش استحکام بازده می شود ، اما چگالی تقویت را تقویت می کند. به طور کلی ، قیمت میلگرد این روش تولید آرماتور با مقاومت بالا برای استفاده در اعضای مقاوم در برابر زلزله مناسب نیست.

میکروآلیاژ
در این روش میلگرد با استحکام بالا با افزودن مقادیر کمی تیتانیوم ، نیوبیوم یا وانادیوم به تقویت معمولی بدست می آید. روش میکرو آلیاژی کاربیدهای بین فلزی را تشکیل می دهد قیمت میلگرد که منجر به تولید ذرات سخت کننده می شود و هرچه ذرات ریزتر شوند ، مقاومت آرماتور تولید شده بیشتر می شود. قیمت میلگرد شمش مورد استفاده در روش آلیاژی در محیط و به آرامی خنک می شود ، بنابراین نسبت به سایر روش های تولید مقاومت بیشتری دارد.

استفاده از این میلگرد در مناطق مستعد زلزله توصیه می شود و میلگرد فولادی اصفهان نیز به روش آلیاژی تولید می شود. به طور کلی ، در ایران ، این روش ساخت آرماتور از استاندارد قیمت میلگرد بیشتری برخوردار است و کلیه تولید کنندگان این محصول موظف هستند از روش تولید میلگرد در کارخانه خود به خریداران اطلاع دهند.

خم میلگرد

فروش خط تولید نورد میلگرد

عملیات گرمایش و سرمایش (Tremax)
خنک کننده فرایندی است که بوسیله آن فولادی که گرم می شود و وارد فاز آستنیتی می شود ، به سرعت توسط آب یا روغن خنک می شود و در این مرحله ماده سخت و شکننده ای حاصل می شود. فولاد خنک شده پس از آن در معرض یک عملیات حرارتی قرار می گیرد تا با تغییر در ساختار مواد ، سختی را کاهش داده قیمت میلگرد و شکل پذیری را افزایش دهد. در این روش به دلیل کم بودن کربن در مقایسه با روش خنک کننده ، خاصیت انعطاف پذیری میلگردهای تولید شده بیشتر خواهد بود. مزیت روش Thermax در مقایسه با روش میکروآلیاژ کم هزینه تولید است.

حتما بخوانید: میلگردها و کاربرد آنها در صنعت چیست
توجه داشته باشید که در این فرآیند ، شمش استیل مورد استفاده از کیفیت پایین تری برخوردار است و برای رسیدن به مقاومت مطلوب از طریق لوله های آب عبور داده می شود و سطح بیرونی شمش به یکباره خنک قیمت میلگرد می شود. بنابراین سطح بیرونی میلگرد Tremax نسبت به سطح داخلی از مقاومت کمتری برخوردار است و برای استفاده در مناطق زلزله زده مناسب نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد میلگرد Tremax ، می توانید به مقاله میلگرد Tremax مراجعه کنید؟

پس از تولید میلگرد با هر یک از روش های قیمت میلگرد ذکر شده ، لازم است آزمایش های کارخانه روی این محصول انجام شود تا کیفیت آن تأیید شود. در کارخانه های یاد شده ، آزمایش های لازم به منظور رعایت آیین نامه مقررات و استانداردهای میلگرد انجام می شود. معیارهای پذیرش Rebar شامل چندین بخش است که می توانید در مقاله ای با این نام در وب سایت قیمت میلگرد مرکز آهن بخوانید. در مرحله آخر نوبت خم شدن میلگرد است که به سه روش زیر انجام می شود.

خم شدن نور برای قیمت میلگرد با قطر کمتر از 10 میلی متر ، از جمله بندها
خم شدن شدید برای میلگردها با قطر بیش از 10 میلی متر
خم شدن ویژه با تحمل های خاص